Projektowanie schematów elektrycznych jest nieodłącznym elementem projektowania instalacji elektrycznych a schemat tablicy rozdzielczej niezbędnym rysunkiem w poprawnej dokumentacji projektowej. Doskonałym narzędziem do sprawnego i szybkiego wykonania schematu tablicy rozdzielczej wraz ze specyfikacją obwodów i obliczeniami jest nakładka „ArCADia – TABLICE ROZDZIELCZE”. Nakładka ta może być stosowana jako samodzielne narzędzie do projektowania schematów elektrycznych bądź może …
Pracę w programie ArCADia-ARCHITEKTURA rozpoczynamy od wstawienia Widoku rzut, wybierając tę opcję z paska narzędzi lub okna Menadżera projektu. Wprowadzamy go na rzut i przechodzimy do wprowadzania siatki osi modularnych, którą obrysujemy ścianami. Oczywiście moglibyśmy zacząć od wprowadzenia ścian, ale w opisanym poniżej przypadku dla pokazania większej ilości opcji zaczniemy od siatki. Po wywołaniu polecenia …
ArCADiaPRES: Panie Ministrze – rząd przyjął założenia do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Jaki jest cel ustawy? To akt prawny wysokiej rangi. Czy mógłby Pan przybliżyć naszym czytelnikom najważniejsze zmiany, które ta ustawa wprowadzi w stosunku do obecnego prawodawstwa? Janusz Żbik: Nowa ustawa jest konsekwencją nowej dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Obowiązek przekazywania …
Projektowaną charakterystykę energetyczną budynku wykonuje się dla budynków nowo projektowanych (jeszcze niewybudowanych) lub przebudowywanych (istniejących) i dołącza się do pozwolenia na budowę. Wykonuje się ją tylko dla całego budynku, a nie dla poszczególnych jego części, chyba że projekt dotyczy tylko części budynku. Do obliczeń należy wziąć pod uwagę wszystkie pomieszczenia ogrzewane, nieogrzewane, chłodzone i niechłodzone …
Ciosane perły Drewno było wykorzystywane przez ludzi od zawsze — na początku jako materiał do ogrzania się, wykonania podstawowych narzędzi czy upieczenia strawy. Później wyrabiano z niego naczynia, meble, budowano domy, ogradzano nim gospodarstwa, zamki, grody i miasta. Budowle stawały się coraz bardziej reprezentacyjne.Do dziś zachowało się ich niewiele, gdyż drewno, mimo wykorzystywania na ogromną …
Program R3D3-Rama 3D wraz z modułami wymiarującymi przeznaczony jest do projektowania (obliczeń statycznych i wymiarowania) płaskich i przestrzennych konstrukcji prętowych w tym również płaskich i przestrzennych więźb dachowych. Poza wieloma narzędziami przeznaczonymi do modelowania tego typu konstrukcji, zawiera on kilka narzędzi, które w szczególności można wykorzystać przy projektowaniu więźby przestrzennej. Są to zwłaszcza następujące narzędzia …
Postęp technologiczny oraz wymagania formalno-prawne wymuszają stawianie budynków o coraz mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Wymaga się przeprowadzania audytów energetycznych, coraz częściej mówi się o tzw. budynkach pasywnych, podając jako główny powód zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie oraz ewentualną klimatyzację, z czym wiąże się poprawa komfortu cieplnego pomieszczeń. Metod ociepleń budynków jest kilka. Można tu rozróżnić …
Aby ułatwić i znacznie przyspieszyć inwentaryzację budynków, firma ArCADiasoft w maju 2012 roku wypuściła na rynek nowy produkt o nazwie ArCADia-INWENTARYZATOR. Jest to moduł branżowy systemu ArCADia, który może zostać zainstalowany jako nakładka na ArCADia-START, ArCADia- INTELLICAD lub AutoCAD. Program pozwala na precyzyjne wykonanie obrysu części wewnętrznej i zewnętrznej budynku wraz z jego przestrzennym modelem …
Dach zielony to dość specyficzny element budynku. Z konstrukcyjnego punktu widzenia pełni on tylko funkcję dachu, jednak w rzeczywistości jego rola jest znacznie szersza. Taki dach jest bowiem atrakcyjną przestrzenią, zarówno użytkową, jak i dekoracyjną, tym bardziej że możliwe jest zaprojektowanie i wykonanie dachu zielonego jako swoistego ogrodu, nawet z oczkami wodnymi i elementami małej …
7 listopada 2011 r. ponownie powołany na stanowisko wicepremiera, ministra gospodarki przez Prezesa Rady Ministrów. Urodził się 5 września 1959 r. w miejscowości Model w województwie mazowieckim. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych. W roku 1992 oraz w latach 1993–1995 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów. Od stycznia 2005 r. jest prezesem Polskiego …